Uyurgezer Kitap taze bir hevesle düşüyor yola. Kolektif bir emekle çocuklar için, onların kitabını, yani kendi kitabımızı yeni sözcüklerle yazabilmek, çocuk gözlerin görmesi, anlamlandırması, kısacası uyanık kalması için başlıyor yolculuğuna.

Bu yolculuk, hayatın içinde durduğumuz yer ve dünyaya bakışımızın doğurduğu bir zorunluluk… Göz bebeğimiz çocuklar, hepsi birer yaşam ustası bizim gözümüzde. Onların hayal güçlerini zenginleştirip, düşün dünyalarına yeni ufuklar açma konusunda dilimiz döndüğünce katkı sunma derdindeyiz. Ayrıca soru sorma ve cevaplar bulma çabalarına eşlik etmek; kendisini, çevresini ve evreni kelimelerin sihirli gücüyle keşfetme tutkularına ortak olmak…

Çocukların eğlenerek, keyif alarak yeni şeyler öğrenmelerini de istiyoruz. Sözcüklerin gücüne inanıyoruz çünkü. Bir kitabın bir çocuğun hayatını değiştirebileceğine inanıyoruz. Yetişkinlerin de çocuk hikâyeleri okuması ve çocukların büyülü dünyasına girmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Hayatı değiştirmeye sözcüklerden başlamak… Yaşamın içinden gelen çağdaş, özgün ve bilimsel yapıtlarla; din, dil, ırk ayrımının olmadığı çocuk dünyasını zenginleştirmek hevesiyle kolları sıvıyoruz. Çünkü biliyoruz ki insan okudukça büyür.

Yürümeye başlıyoruz… Uyanık kalın…